Kytara patří i v dnešní době k populárním hudebním nástrojům, ačkoliv je třeba říci, že oproti minulosti její obliba poněkud poklesla. Stále se však řadí k těm nejpopulárnějším instrumentům, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním je, že na ni hraje mnoho populárních hudebníků. Také nelze podcenit fakt, že je velmi snadno přenosná, a lze si ji tedy vzít s sebou prakticky kamkoliv a hrát, kdy a kde nás napadne (samozřejmě s ohledem na naše okolí).
Je tedy pochopitelné, že se na ni chce naučit hrát mnoho především mladých lidí. Koneckonců, neříkalo se nadarmo, že co Čech, to muzikant. Ovšem ne každý má čas či peníze chodit do hudební školy nebo do různých kurzů. Proto přemýšlí, zda se mohou naučit alespoň základní akordy na kytaru sami, jen s pomocí knih a instruktážních videí.
Odpověď však zní, že spíše ne. Jistě, existují jedinci, kteří mají přirozený talent a kteří to dokáží. Avšak většina z nás do této skupiny nepatří. Proto nám knihy či videa příliš nepomohou, snad s výjimkou skutečně úplných základů.
Mít učitele však má i jiné výhody než to, že nám vše vysvětlí tak podrobně, jak potřebujeme. Může totiž opravit případné chyby například v našem držení dříve, než si vypěstujeme nějaký zlozvyk. To je důležité zejména pro začátečníky, kteří si kytaru teprve osahávají. Chybám se totiž v tomto případě nevyhne prakticky nikdo z nás, a čím dříve jsme na ni upozorněni, tím lépe.
Proto, pokud máme skutečně zájem se naučit hrát, měli bychom opravdu navštěvovat hudební školu nebo alespoň nějaký kvalitní kurz. Tam se nám totiž dostane nejen potřebných instrukcí, ale také nezbytné teorie.
Ačkoliv se totiž hraní na kytaru zdá na první pohled poměrně jednoduché, věřte, že ve skutečnosti tomu tak není. I ono má své úskalí i obtížné skladby, stejně jako kterýkoliv jiný hudební nástroj. A jako k takovému je potřeba k ní přistupovat.