Přesto, že jste se třeba nikdy nepohybovali ve světě právníků, určitě jste už někdy slyšeli termín „znalecký posudek“. To je dost zodpovědná činnost. Jestliže by soudní znalec, který znalecký posudek vykonává, záměrně podal zkreslený nebo neúplný posudek, mohl by být trestán odnětím svobody až na dva roky, nebo by mu byla zakázána činnost. Spáchal by totiž trestný čin. Jak je vidět, je to tedy funkce velice závažného rázu. Znalecký posudek se někdy vyžaduje i při koupi nebo prodeji nemovitosti.
Kupní cena není tržní cena
Při prodeji nemovitostí můžete narazit i na další termíny. Patří k nim například odhad tržní ceny nebo tržní ocenění. Pokud tyto výrazy doputují k uchu laika, pak může mít dojem, že se jedná o naprosto stejné věci, jen je jejich pojmenování maličko pozměněno. Rozdíl tu ale je. A to rovnou ve dvou věcech.
- V účelu.
- V tom, kdo zmíněné záležitosti vypracovává.
Znalecký posudek https://www.hypotekybezregistru.cz/a43-znalecky-posudek/je samozřejmě vypracován soudním znalcem. Ten musí být jmenován soudem nebo Ministerstvem financí.
- Soudní znalec má za úkol posoudit, v jakém stavu se nemovitost nachází a jaká by byla její kupní cena.
- Pokud dojde k prodeji, pak má stát nárok na tři procenta z uvedené ceny.
Zatímco u některých nebankovních společností stačí (například při sjednávání hypotéky), pokud svou nemovitost pouze vyfotíme, tady je přítomnost znalce naprosto nutná. Musí posuzovanou věc změřit nebo alespoň mít možnost rozměry získat z výkresů. Poté zjistí aktuální stav a vypočítá cenu. Odhadní a tržní cena se spolu nemusejí shodovat. Výpočet je totiž prováděn podle vyhlášky, která není pravidelně aktualizovaná.
- Znalecký posudek se vypočítá podle některých základních údajů.
- Jaký materiál by na její stavbu použitý.
- Kolik materiálu se spotřebovalo.
- Jak je uvedená nemovitost stará.