Pasivní domy jsou zvláštní typy staveb, které umí mnohem lépe nakládat s vnitřním teplem, než ty ostatní. Zpravidla se tu počítá s trojitými skly na oknech, která se orientují na jižní či jihozápadní světovou stranu, aby tudy mohlo pronikat co nejvíce slunečního záření, jsou výborně izolované vůči úniku tepla z vnitřních prostor a bývá tu také v provozu rekuperační jednotka s řízeným systémem větrání, aby zbytečně neunikalo teplo z domu a měli jste uvnitř zároveň dostatek kyslíku s minimální hodnotou oxidu uhličitého. Díky tomu se pasivní dům téměř vůbec nevytápí, uvádí se, že se to týká pouze několika dnů v roce, odhadem zhruba dvou až tří týdnů.
Porovnáte-li pak náklady na vytápění v pasivním domě třeba s takovým bytovým domem vytápěným z centrální plynové kotelny, doberete se zajímavých výsledků. Stavět pasivní domy z Ostravy je teoreticky možné v podstatě kdekoli, potřebujete k tomu pouze územní plán, stavební povolení a vhodný stavební pozemek. Aby vám vyhovoval nejen po technické stránce, ale i estetické.
Kupříkladu pokud budete stavět novostavbu na „zelené louce“ na samotě či polosamotě, v krásném prostředí Jizerských hor, Třeboňska, okolí středního toku Berounky či v Posázaví, bude tu bydlení skutečně impozantní, ale setrváte-li v rozhodnutí stavět v satelitní příměstské oblasti v sousedství s dvěma stovkami domů, kde je vysloveně „hlava na hlavě“, můžete svého rozhodnutí litovat. Volba vhodného pozemku pro výstavbu pasivního domu se může zdát pouhou třešničkou na dortíku, ale ve skutečnosti je naprostým základem, který musíte mít „zmáknutý“ ještě před tím, než oslovíte stavební firmu se svými požadavky. Na závěr vám již jen můžeme popřát mnoho spokojenosti jak s výběrem místa výstavby domu, tak i s volbou typu objektu, aby vám vyhovoval po všech stránkách a cítili jste se v něm navýsost příjemně i s vašimi přáteli, kteří k vám zavítají na návštěvu.